21 Mayıs 2015 Perşembe

TEOG Tercihinde Aileler Çocuklarını Nasıl Yönlendirmeli ?

Merhabalar, bugün sizleri bünyesinde ona yakın firma ile çalışan Mag Medya ile tanıştırmak istiyorum. Aşağıdaki yazının sahibi ise Şebnem Daloğlu. Ankara'da profesyonel öğrenci koçluğu yapan Daloğu'nun web adresi burada.
Mag Medya'nın web adresi de burada
Çocukları TEOG sürecinde olan aileler için oldukça faydalı bir yazı olacağını düşünüyorum. Göz atmakta fayda var.TEOG Tercihinde Aileler Çocuklarını Nasıl Yönlendirmeli ?​“ TEOG kayıt ve yerleştirme sürecinde meydana gelen değişikliğin etkileri nelerdir?”
Geçen yıl TEOG yerleştirme sürecinde yaşanan büyük sorunlar sebebi ile birçok öğrenci mağdur oldu. Aynı sorunların yeniden yaşanmaması için bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sisteme düzenlemeler getirildi. MEB tarafından hazırlanan TEOG E-kılavuza göre tercih sayısı 25 ‘e yükseltildi.
Özel okul mu Devlet okulu mu?
Özel okula gidecek öğrencilerin tercih yapmayacağı yeni sistemin velileri kaygılandırdığını belirten profesyonel öğrenci koçu Şebnem Daloğlu: “ Yenilenen tercih sistemi devlet okulu ve özel okul arasında kararsız kalan velileri kaygılandırıyor. Çünkü herhangi bir özel okulda kayıtlı görünen bir öğrenci devlet okulunu tercih edemiyor. Bu nedenle öğrencilerin kayıtlarını 24 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında almaları isteniyor. “ diye konuştu.
Velilerin ve öğrencilerin bu radikal kararı vermede zorlandığını belirten Daloğlu ,anne ve babaların tercih sürecinde çocuklarına destekleyici fakat gerçekçi bir tutum ile yaklaşmalarını öneriyor. Çocuklarınızı yeteneklerine uygun ve başarılı olabilecekleri şekilde yönlendirmelerinin doğru olacağını belirten profesyonel öğrenci koçu Daloğlu : “ Çocuğunuza baskı yapmayın ve hayallerine değer verin “diyor.

2 yorum:

Benzer Yazılar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...